Msze Św.

w niedziele i święta:
7:30, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00 (suma),
13:15 (chrzcielna), 18:00 (dla młodzieży), 20:00

msza w języku portugalskim: druga i czwarta niedziela miesiąca 10:00 Kaplica Błękitna 

w dni powszednie:
6:30, 7:00, 8:00, 17:30(pn-pt), 19:00

Więcej informacji

Spowiedź Św.

przez cały tydzień:
na początku każdej Mszy Św.

w czwartki:
16:00 - 19:00

Więcej informacji

Kancelaria parafialna

Kancelaria jest czynna:

Poniedziałki (17:00 – 18:30)

Wtorki (9:00-11:00)

Środy (9:00-11:00 oraz 17:00-18:30)

Piątki (9:00-11:00 oraz 17:00-18:30).

W pierwsze piątki miesiąca kancelaria będzie czynna tylko przed południem.  

Więcej informacji

Parafia erygowana 31 października 1984 r. przez kard. Józefa Glempa z części parafii św. Katarzyny na Służewie. Dekret erekcyjny wszedł w życie 15 listopada 1984 r.

Jeszcze w 1983 r. wzniesiono kaplicę, którą w Wielką Środę 1984 r. poświęcił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Kościół pw. św. Tomasza Apostoła, budowany od 1995 r. wg projektu arch. Stanisława Stefanowicza. Dom parafialny wg projektu arch. Jacka Kusznera, zbudowany w latach 1987-1992 przez ks. Tomasza Króla.

15 czerwca 1995 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni, poświęconego przez Ojca Świętego. Prace trwały kilka lat i 23 grudnia 2001 r. prymas Polski poświęcił kościół pw. św. Tomasza Apostoła.

źródło: https://archwwa.pl/

Ksiądz Prałat Tomasz J. Król - pierwszy proboszcz i budowniczy parafii 

Wspomnienie o ŚP Księdzu Prałacie Tomaszu Królu spisane przez Panią Jolantę                                                                                                              Łubkowską

    W piątek, 20 stycznia 2023 r. o godz. 17:03 odszedł do Pana Ks. Prałat Tomasz J. Król – założyciel Parafii Św. Tomasza Ap. na Imielinie, jej pierwszy Proboszcz i budowniczy Kościoła – po 40 latach posługi kapłańskiej w Parafii.

      Wspominając ks. prał. T. Króla, Jego działalność i osiągnięcia od początku istnienia Parafii, patrzę na Jego Osobę z perspektywy naszej 40-letniej współpracy na kilku płaszczyznach: jako współredaktorka Pisma Dekanatu Ursynowskiego „Wiadomości Parafialne”, którego współzałożycielem i naczelnym redaktorem był Ksiądz Tomasz, jako członkini Kustodii Relikwii św. Tomasza Apostoła, którą Ksiądz Prałat powołał do życia, po sprowadzeniu z Ortony (Włochy) św. Relikwii Patrona naszej Parafii oraz jako członkini Polskiego Związku Kobiet Katolickich, nad którym sprawował z ramienia Episkopatu opiekę duszpasterską. Mając w pamięci tak szerokie spektrum wspólnych działań i doświadczeń, mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że Ksiądz Tomasz Król był bardzo dobrym kapłanem i duszpasterzem, dbającym o życie duchowe Parafian, szczególnie młodzieży - założył liczne wspólnoty parafialne, przygotowywał i wspierał modlitwą młodych, obdarzonych powołaniem do kapłaństwa, dzięki czemu nasza Parafia wydała 11 kapłanów. Był znakomitym organizatorem życia parafialnego.

      Czytelniczki „Listu do Pani”, zrzeszone w PZKK, na pewno doskonale pamiętają też wszystkie organizowane przez Księdza Tomasza pielgrzymki, rekolekcje i Jego konferencje. Nigdy nie zapomnimy corocznych pielgrzymek – jesiennych do Częstochowy i wiosennych - do Kalisza. Pozostaną w naszej pamięci coroczne rekolekcje z Księdzem Tomaszem w Skarżysku-Kamiennej i w Kodniu na Polesiu. A nam, Członkiniom Oddziału Warszawskiego PZKK trudno dzisiaj pogodzić się z faktem, że Ksiądz Prałat już nigdy nie odprawi Mszy Św. w „Błękitnej Kaplicy” u św. Tomasza Ap. - w pierwsze soboty miesiąca i nie zasiądzie z nami w Sali Różańcowej na comiesięcznych spotkaniach. W mojej ostatniej rozmowie telefonicznej z Księdzem Tomaszem ze szpitala, podczas styczniowego spotkania, po przekazaniu Mu od Pań słów, że czekamy z niecierpliwością na Jego powrót, Ksiądz odpowiedział „nie mogę się już doczekać na spotkanie z wami”. To były Jego ostatnie skierowane do nas słowa. 

      Dzisiaj jednak pragnę przybliżyć Czytelnikom „Listu do Pani” Osobę Księdza T. Króla także jako krzewiciela kultury i sztuki na Ursynowie. Dzięki Jego wyjątkowym zdolnościom organizacyjnym, niezależnie od obowiązków kapłańskich i duszpasterskich, niejako na ich marginesie, w 30-letnim okresie sprawowania urzędu proboszcza, zasługą Ks. Tomasza Króla było to, że poczesne miejsce w życiu Parafii zajmowała kultura, w szerokim znaczeniu.                  Obdarzony wielkim zamiłowaniem do sztuki, postawił na kulturę, jako narzędzie integracji wspólnoty parafialnej. To waśnie dzięki Niemu, przez pierwsze 30 lat istnienia Parafii przewinęła się przez nią liczna plejada talentów. On sam obdarzony przez Boga talentami, zadbał, aby w Parafii królowała sztuka i piękno. Nawiązał w tym celu współpracę z profesjonalnymi artystami mieszkającymi na terenie Parafii, ale także z miejscowymi władzami Dzielnicy Ursynów, które niejako z urzędu zobowiązane były do rozwijania kultury wśród mieszkańców. Przez całe lata współpraca ta układała się harmonijnie i owocnie. Inicjatorem imprez kulturalnych w Parafii był Ksiądz Proboszcz, a  współorganizatorem – Wydział  Kultury  Dzielnicy  Ursynów  m.st.  Warszawy. Dla Ursynowa, który na początku istnienia i przez następne lata, był tylko „wielką sypialnią”, miejsce uprawiania kultury i sztuki w Parafii było chyba jedynym takim miejscem na osiedlu. Chodziło o to, aby, zanim powstanie fizycznie budynek kościoła, już w trakcie jego budowy znaleźć miejsce i metody budowania życia społeczności parafialnej, oparte na wspólnym przeżywaniu zarówno wydarzeń duchowych jak i kulturalnych, prowadząc do integracji tutejszego środowiska.  

      Ksiądz Proboszcz Tomasz Król sam też konsekwentnie, w miarę czasu i możliwości, rozwijał swoje liczne talenty: malował obrazy, pisał ikony, tworzył poezje, współtworzył „Wiadomości Parafialne”, współuczestniczył w projektowaniu bryły kościoła, a także miał poważny udział w projektowaniu i realizowaniu wystroju jego wnętrza. 

      Już w 1983 r. namalował kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą umieścił w tymczasowej kaplicy. Po wybudowaniu kościoła obraz został zawieszony w jego bocznym ołtarzu. Następnie Ksiądz Proboszcz ozdobił wizerunek Matki Bożej własnoręcznie „wydzierganą” kolorowymi kryształkami sukienką. A na koniec przekształcił obraz w formę tryptyku, umieszczając w bocznych skrzydłach dwadzieścia własnoręcznie namalowanych tajemnic Różańca św. 

      Podsumowując całokształt wydarzeń kulturalnych i artystycznych, w okresie 1983-2012, w Parafii św. Tomasza Ap. odbyło się 56 koncertów, w tym 17  edycji Wielkiego Ursynowskiego Kolędowania, ponad 120 wystaw twórców amatorów w Galerii „Te-Ka” w Domu Parafialnym BETANIA, dwukrotnie w każdym roku otwierano wystawy artystów profesjonalnych w Galerii „Na emporach” we wnętrzu kościoła, odbyło się szereg różnego rodzaju spektakli i wydarzeń artystycznych, w tym kilka edycji Wielkanocnego Misterium Pasyjnego w murach jeszcze budującego się kościoła, a także promocje wydawnictw. Jednak żadne statystyki nie oddadzą wszystkich tych pięknych, wzruszających przeżyć, które były naszym udziałem. Parafia św. Tomasza Ap. była prawdziwą kuźnią kultury i sztuki, tu było miejsce spotkań, nauki i rozwoju.

      Ten olbrzymi dorobek Księdza T. Króla, pierwszego Proboszcza naszej Parafii, został w końcu zauważony i doceniony, ale tak naprawdę dopiero po Jego śmierci. Podczas Mszy św. pogrzebowej w dniu 28 stycznia br., Pan Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, złożył na ręce Siostry Księdza Prałata, Pani Maryli, dwa pośmiertne odznaczenia: 

- Złoty Krzyż Zasługi (przyzn. 26.01.2023 r.) od Prezydenta RP Andrzeja Dudy;

- Medal Komisji Edukacji Narodowej  (przyzn. 25.01.2023 r.)  od  Ministra Przemysława Czarnka – za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. 

pastedGraphic.pngpastedGraphic_1.png

                                                                                                                    Jolanta Łubkowska